Лікувальний інструмент
 

Вважається, що вплив звукових вібрацій певного інструменту, здатне впливати і зцілювати конкретний орган. Ось рекомендації фахівців, які ви можете взяти собі на замітку:

- Піаніно – допомагає роботі щитовидної залози;
- Духовий орган – додає ясність розуму;
- Барабан – нормалізує ритм серця і роботу кровоносної системи;
- Флейта – розширює, очищає і відновлює роботу легенів;
- Скрипка – відновлює душевний спокій, спонукає до співчуття і самопожертви;
- Віолончель – благотворно впливає на нирки;
- Арфа – робить позитивний вплив на роботу серця;
- Саксофон – стимулює сексуальні бажання;
- Акордеон (баян) – покращує роботу всіх органів черевної порожнини;
- Цимбали – очищають і нормалізують роботу печінки.

Оркестр, у якому так багато різних музичних інструментів, за допомогою класичної музики, здатний чудесним чином впливати на весь організм в цілому.

Воістину універсальним засобом, вважаються твори Моцарта. Дослідження позитивного впливу його музики в різних областях, просто вражають. У лікувальних цілях її слухають для якнайшвидшого одужання від застуди, головного болю, зняття нервової напруги, поліпшення настрою. З тіста, замішаного під музику композитора, виходить дуже пишний і смачний хліб, а рисова горілка (саке), приготована звичайним способом, стає ароматні. Навіть корови здатні оцінити твори майстра – слухаючи його музику, вони більше дають молока.

Приділіть всього кілька хвилин на день, щоб поправити своє здоров’я, але і зрозуміти, наскільки був би нудний світ без музики.

 

Консультація для батьків

«Вплив музики на інтелект дитини»

    Про розвиток дитини засобами музики написано чимало наукових трактатів і методичних посібників. Практика використання музики у вихованні й розвитку здібностей малюка, його моральних, вольових якостей має багатовіковий досвід. Однак сьогодні у багатьох батьків рано чи пізно виникає запитання, чи варто навчати дитину музики? У них немає сумнівів, коли йдеться про навчання математики, географії, історії, інших предметів, передбачених програмою школи. А до музики, як до навчального предмета підхід принципово інший: чи варто марно витрачати сили і час дитини, якщо вона не буде спеціалізуватися в цій галузі? Що дає музика для пізнання? Для реального життя?

 

   Полемізувати і дискутувати з цього питання можна довго, але краще звернутися до фактів. Так, дослідники з університету Вісконсіна виявили, що кожна дитина, ледве з’явившись на світ, має досить тонкий музичний слух  і добре чуття ритму. Втім, ці здібності згасають за кілька років, якщо їх не розвивати.

 

    На думку дослідників саме завдяки музичному слуху та чуттю ритму дитина сприймає розмову людей. Усього та кілька місяців малюк накопичує в пам’яті тисячі слів  як ритмічно, звуковисотно та інтонаційно організовані звукові фрагменти. Певні їх композиції, на радість батькам, несподівано перетворюються на фрази, що їх зворушливо лепече малюк.

   

   Дослідники також відзначають тісний зв'язок лепету з ритмічними рухами. З розвитком відчуття ритму в малюка якісно змінюються складові його психіки, необхідні для різних видів діяльності, поведінки в цілому.

 

   Фізик Гордон Шивд з Каліфорнійського університету і психолог Френк  Размер з університету штату Вісконсін досліджували роль навчання музики, зокрема слухання музики і гри на музичному інструменті, в інтелектуальному становленні дитини. За допомогою комп’ютерних технологій вони з’ясували, що музика впливає на розвиток мозку й моторики людини, сприяє розвитку аналітичного мислення.

   

    В експерименті брало участь 78 дошкільнят, яких розділили на три групи. Дітей першої групи навчали музичної грамоти та гри на фортепіано, другої – робити на комп’ютері, третій – контрольній – групі ніяких спеціальних занять не проводили. Через пів року в усіх трьох групах було проведено тестування розумових здібностей дітей. Причому в тестах особлива увага приділялась геометричним та фізичним уявленням.                                                                      

 

    Виявилось, що діти, яких навчали музики, показали результати на 34% вищі, аніж їхні однолітки з контрольної групи.

    У дітей, що навчались працювати на  комп’ютері, результати були на 28 % кращими від отриманих у контрольній групі.

 

    На підставі даних цього експерименту дослідники дійшли висновку, що музика сприяє розвиткові аналітичного мислення, і чим раніше дитина почне займатися музикою, тим краще буде результат . Відомо , що музичні вподобання можуть чимало сказати про внутрішній світ людини, її душевний стан. Музична освіта розвиває розум  і почуття, зміцнює духовне й психічне здоров’я  дитини, сприяє формуванню теплих, довірчих відносин у сім’ї між батьками і дітьми.

 

   Щоб дитина розвивалася музично, зовсім не обов’язково чекати її вступу до музичної школи або звертатися до фахівця. Прилучати малюка до музики, використовуючи її загально розвивальні можливості, може й людина без музичної освіти. Переконатися в цьому можна, ознайомившись з порадами та вправами, що допомагають прищепити дитині смак та інтерес до музики і зробити заняття  з нею корисними й цікавими.

 

Найперша порада дорослим:

 

    Співайте! Якщо ви соромитесь свого співу, робіть це , коли ви наодинці з малюком (діти – поблажливі й вдячні слухачі). Співайте немовляті із самого народження. Навіть якщо ви трохи фальшуєте.

 

Краще співати – дитячі пісеньки, традиційний репертуар , який дуже багатий. Якщо ви не пам’ятаєте жодної пісні, знайдіть диск і слухайте їх доти, поки не запам’ятаєте слова. Важливо, щоб дитина поступово засвоїла кілька простих мелодій, які й стануть для неї першим кроком у світ музики.

 

Виберіть пісню, яка вам до вподоби, і співайте її дитині на сон прийдешній. Робіть це хоча б раз на день. Співайте її зі словами і без слів. Не забувайте, що слова – лише доповнення до музики. Бажано, щоб маля чуло, як ви співаєте без слів. Це дуже важливо.

 

Давайте дітям можливість слухати музику,

 

Привчаючи вуха малюків до різних жанрів: класичної музики різних періодів, джазу, популярних естрадних пісень, народної музики, звучання простих і складних, симфонічних, народних і сучасних електронних музичних інструментів.

 

Використовуйте різні види сприймання музики на слух:

- Пасивне, коли дитина чує звук радіо, але зайнята іншим;

- Частково активне – малюк слухає і водночас думає про щось своє;

- Активне, коли дитина намагається виконувати ту, чи іншу пісеньку, співає уривки з неї, помічає, коли співають не правильно.

 

ДУЖЕ ВАЖЛИВО!!

Ніколи не кажіть дитині, що вона погано співає!  Правильність відтворення музичних звуків тісно пов’язана з вірою в себе.

 

Якщо малюк співає не правильно, запевніть його, що він співає майже правильно, але звук треба спочатку прослуховувати в думках, а вже потім співати. Ніколи не кажіть, що в дитини немає слуху, навіть в її відсутності. Не знижуйте її самооцінку.

 

СПІВ ПО ЧЕРЗІ. Співайте добре знайому малюкам пісню разом з ними, по черзі виконуючи фрагменти.

 

ДОМАШНІЙ ТЕАТР. Читайте й розігруйте казки за ролями. Хай дитина озвучує різних персонажів і голосом передає їхній характер: комарик говорить тонюсіньким голоском, Баба Яга – грубим і низьким, лисичка промовляє ласкаво, розтягуючи голосні, тощо.

 

НЕ РОЗБУДИ ЛЯЛЬКУ. Покладіть ляльку в ліжечко, скажіть малюкам, що вона втомилася й заснула, а вам треба прибрати іграшки, але дуже тихо, щоб не розбудити ляльку. Попросіть дітей все робити й розмовляти тихо, але не пошепки.

 

Наукові дані й багатовіковий досвід засвідчують: любов до музики, прищеплена в дитинстві, може стати міцною основою подальших досягнень та успіхів дитини. Раннє навчання музики відкриває широкий шлях до інтенсивного розвитку сенсорних здібностей, почуттєвого сприйняття, створює надійний фундамент для становлення й подальшого розвитку всіх пізнавальних процесів, стане частиною духовного життя людини в майбутньому.

 

Заняття музикою краще починати  до школи

    На які заняття віддавати дітей до школи? І з якого віку?

 

Сучасні батьки задаються цим питанням чи не відразу після  пологів. У раннього розвитку є прихильники і супротивники . хтось вважає, що дитинство дитини має проходити за іграшками. Інші стверджують, що в дитсадівському віці малюк найкраще засвоює новий матеріал.

 

Однак практично всі фахівці сходяться водному: ранні заняття музикою корисні всім. Уроки музики краще починати до досягнення дитиною 7 річного віку, кажуть фахівці. Навіть не тому, що засвоївши ази сольфеджіо та вивчивши пару мелодій на фортепіано, дитина легко розбереться з математикою і розвине моторику - хоча це теж правда. Але головне – раннє заняття музикою змушують моторну і сенсорну зону кори головного мозку розвиватися набагато інтенсивніше.

 

Якщо дитина займалася музикою з дошкільного віку, його мозок розвивається краще, ніж у інших однолітків, з’ясували канадські вчені з університету Конкордії і Монреальського неврологічного інституту. Вони відкрили, що уроки музики істотно посилюють нейронні зв’язки в цих відділах мозку у дітей. Але за однієї умови: якщо навчання почалося не пізніше 7 річного віку.

 

Канадські фахівці провели сканування головного мозку 36 дорослим добровольцям. Частина цих людей розповіла , що у дитинстві займалися музикою і почали заняття ще у дошкільному віці. Інші приступили до освоєння нотної грамоти та музичних інструментів пізніше. При цьому час навчання у всіх добровольців було приблизно однаковим. Однак в їх мозку спостерігалися істотні відмінності. У тих людей хото почав займатися музикою ще до 1 класу, були значно краще розвинені сенсорно і моторно (рухова) зона кори.

 

Особливо це стосується рухової зони. Коли людей просили відтворити ритм прослуханої мелодії, перша група робила менше помилок. Навіть через 2 дні тренувань ці учасники обходили другу групу. До речі, давно встановлено, що заняття музикою розвивають і ті здібності, які ніяк не пов’язані зі звуками та нотами – наприклад, пам'ять і загальну успішність з різних предметів.

 

Музичні здібності, їх формування і розвиток

Музичні здібності, їх формування і розвиток – це одна з найцікавіших проблем, що привертає увагу дослідників протягом багатьох років. Вивчення цієї проблеми насущно у зв'язку з тим, що розвиток музичного смаку, емоційної чуйності в дитячому віці створить фундамент музичної культури людини в майбутньому.

 

Останні десятиліття характеризуються значним зростанням уваги до розвитку музичних здібностей підростаючого покоління, все більше уваги приділяється дошкільному вихованню та ранньому навчанню дітей. Відкриваються дитячі естетичні центри, підготовчі групи при звичайних і музичних школах, при хорових студіях. Але повною мірою систематичний розвиток дошкільника здійснюється в умовах дошкільного освітнього закладу. Психологи давно встановили, що вік 2-5 років - найсприятливіший для інтенсивного розвитку дитини.

 

Музичним вихованням також необхідно займатися з раннього віку. Музика більшою мірою, ніж будь-який інший вид мистецтва, доступна дитині. Чим раніше діти залучаються до світу музики, тим більше музичними вони стають згодом, і тим радісніше і цікаві будуть для них нові зустрічі з музикою. Музичне мистецтво безпосередньо і сильно впливає на людину, вже в перші роки життя займає велике місце в його загальному культурному розвитку. Музичні заняття в дитячому садку сприяють постійному залученню дитини до світу прекрасного, а також - на формування і розвиток його музичних здібностей.

 

Разом з тим, в системі дошкільної освіти виникає суперечність між необхідністю розвитку музичних здібностей дошкільнят та недостатністю розроблених технологій і прийомів, спрямованих на виховання інтересу до музики, накопичення музично-творчого досвіду. Виявлене протиріччя актуалізує проблему розвитку музичних здібностей дошкільнят за допомогою імпровізації, як різновиду творчої діяльності.

 

Про необхідність музичної  освіти для батьків

Про позитивний вплив музики на людину ми знаємо, бо проведено безліч досліджень, які дають велику кількість доказів, написано незліченна кількість статей.

 

Багато батьків бажають, щоб їх дитина стала трішки розумнішою, а головне - щасливішою і більш вдалою не тільки до своїх однолітків, але й до власних батьків. Проте, не всі ще знають про те, що заняття музикою підвищують інтелектуальні здібності дітей в середньому до 40%!

 

Музику люблять усі, від малого до великого. Але навіть ті тата й мами, яким добре відома користь від уроків музики, намагаються уникати теми про музичну освіту. Навпаки, вони ретельно шукають інші здібності у своєї дитини і намагаються завантажити його іншими видами активності. Чому?

 

Тому що велика частина з них не відвідували уроків музики в дитинстві, або в них залишилися неприємні спогади про сам процес навчання - їх змушували це робити на догоду їх же батькам.

 

У наше століття інформації, батьки і вчителі музики стурбовані тим, що велика кількість дітей починають і незабаром залишають уроки музики. Одного разу почавши музичну освіту дитини, і не досягнувши мети, викидається купа коштів, людських нервів і часу, які могли бути інвестовані з більшою користю в іншому напрямку.

 

Але найцікавіше, дорослі не роблять навіть спроб з'ясувати справжню причину втрати дитячого інтересу. На запитання «Чому припинилися музичні заняття?» Звучить практично стандартна відповідь: «Дитина сам не захотів, у нього з'явилися інші інтереси». Весь процес навчання в очах недосвідчених батьків (і навіть деяких вчителів музики) виглядає дуже складно. І це дійсно так і є, тому що вони самі його ускладнюють!

 

Відсутність елементарних і необхідних знань про музичну освіту у батьків, у корені гальмує інтелектуальний розвиток їх власних дітей. Невже тата й мами повинні навчати музичну грамоту і набувати різні виконавські навички і прийоми так само, як і їхні діти? Не хвилюйтеся, для успішного навчання вашої дитини в цьому немає ніякої необхідності. Йдеться зовсім про інше.

 

В основі будь-якої освіти, лежить, в першу чергу, інтерес. Інтерес - ось головне ключове слово, про яке в щоденній рутині так часто забувають батьки і вчителі музики. Щоб на самому початку у дитини з'явився інтерес до уроків музики, не потрібно великої праці - гарна музика в хорошому виконанні сама зробить свою справу, а от щоб зберегти і підтримувати його довгі роки, потрібні цілеспрямованість, терпіння та спеціальні знання.

 

Батьки повинні знати про те, що музична освіта приносить користь інтелектуальному розвитку вашої дитини саме тоді, коли він якомога довше відвідує уроки музики. Це не говорить про те, що ви разом з викладачем повинні зробити з вашого чада великого виконавця або майбутнього Моцарта в обов'язковому порядку. В першу чергу - думайте про користь занять!

 

Закладаючи міцний фундамент під успіх вашого юного музиканта, ви, шановні батьки, повинні готуватися до його навчання заздалегідь.

 

Ще задовго до того, як прийняти рішення про відвідування уроків музики, батьків часто хвилює незліченна кількість питань.

                            Ось тільки деякі з них:

 - Що потрібно зробити, щоб в моєї дитини з'явився музичний слух?

 - Як перевірити, яким рівнем музичних здібностей має моя дитина?         

 - На якому музичному інструменті йому найкраще навчатися грати?

 - Як зробити так, щоб дитина захотіла вчитися грати на піаніно? Скрипці? Гітарі?     Саксофоні?

 - Наскільки важливий перший вчитель музики, і за якими критеріями знайти  такого, який дасть моїй дитині музичні знання найкращим чином?

 

Як тільки музичне навчання розпочато, у батьків з'являються нові питання:

 1.Як утримувати інтерес дитини?

  2.Як зробити так, щоб у нього було бажання самостійно займатися щодня?

 3.Як позбавити дитину від небажаної ліні?

 4.Як прищепити відповідальність починати і завершувати справи найкращим  чином?

 5.Як взагалі обійтися без нотацій і перетворити уроки музики у задоволення?

 

І це далеко не весь список питань!

 

На жаль, більшість батьків діють по-старому, покладаючись на талант педагога і здібності дитини. І, мабуть, вони не знають найголовніше: що для гарного і стабільного результату цього далеко не достатньо ...

 

Щоб полегшити життя дітей і дорослих, давно назріла необхідність в музичній освіті батьків.

 

Нові знання, призначені для вас, дорогі тата й мами, допоможуть вашим дітям досягти того, що ви так щиро бажаєте для них - успіху в житті.

Вплив музики на здоров’я і настрій!!!

На світі немає людини, якій би не подобалося слухати музику, питання лише в репертуарі. Одним подобається класична музика, іншим – мелодійна, третім – ритмічна, танцювальна. Те, що музика здатна впливати на наш настрій, напевно, помічали багато, але чи знаєте ви, що вона має і цілющими властивостями. Яким чином можна використовувати вплив музики на здоров’я і настрій людини?
Обширними знаннями в цій галузі мали цілителі Греції і Стародавнього Єгипту. Вони вважали, що вилікувати можна будь-який орган, головне знати яку музику «прописати» хворому. Про її лікувальні властивості знають і жителі Півночі. Не дарма шамани, для посилення дії цілющих зілля, використовують у лікуванні наспіви змов під звуки бубна.
Перші дослідження в області позитивного впливу музики на організм людини провів лікар Джеймс Корнінг. Його потрясли результати – виявляється, класична музика здатна лікувати психічні захворювання. З цією метою, в лікарні, навіть були проведені спеціальні концерти. Стародавні цілителі знали про це давно, а ми тільки вчимося цим знанням.
У 20 столітті музикотерапія стала завойовувати простори Америки і Європи. Її чудові властивості заспокоювати, розслаблювати, використовували для посилення дії лікарських препаратів.
Сучасні вчені з’ясували, що певні звуки, в 90% випадків з 100, здатні вилікувати такі захворювання як, серцево-судинні, гіпертонію, депресію, нервові розлади. Цифра внушающая, багато лікарських препаратів не здатні показати такий результат зцілення.
Звичайно, не всяка музика здатна лікувати. Для того щоб знати як її правильно застосовувати, потрібні знання доктора медичних наук, професора, Михайла Лазарєва, який використовує для лікування захворювань бронхів і легенів – звуки флейти, для лікування заїкання – музику Моцарта. Михайло Львович є розробником музичного методу для розвитку плода «Сонатал», який успішно застосовується як у нас в країні, так і за кордоном.
Звичайно, цей приклад не поодинокий. У нас в країні багато фахівців з лікувальної музики, яка все більше завойовує симпатії, та це й зрозуміло – краще послухати приємну музику й вилікуватися, ніж пити лікарські препарати, у яких багато побічних ефектів. Створено музичні композиції, які здатні нормалізувати сон, швидше відновити сили після операції або перенесеного важкого захворюваня.
Яким чином музика здатна зцілювати? Поки вчені не прийшли до єдиної думки.
Лікарі психотерапевти вважають, що лікування проходить на підсвідомому рівні. Багато хвороб не є спадковими або не несуть фізичної недуги, а виникають на тлі світогляду людини або навіть від особливостей його характеру. Так, наприклад, люди з захворюваннями шлунка, гіпертонії або стенокардії, повинні сказати «спасибі» своїм характером, який не вибачає чужих помилок, ворожий по відношенню до оточуючих і надто принциповий. Той же, хто не впевнений у собі і зациклений на своїх недоліках – ваші «попутники» бронхіальна астма, головні болі і аритмія серця. Ви можете жменями пити ліки, але якщо не змінитеся самі або не поміняєте ставлення до оточуючих і до життя в цілому, то привести здоров’я в норму буде не просто.
Музика є тим, ключиком, який допомагає відновити загублений баланс і створити гармонію між душею і тілом. Краще пізнати себе допоможуть твори Бетховена, Бородіна, Шопена. Симфонії Чайковського «лікують душу» і допомагають позбутися від неприємних, важких спогадів. Візьміть під контроль свої негативні емоції – послухайте твори Шостаковича. Вийти з депресивного стану, підняти настрій і оптимістично поглянути на світ допоможуть музичні праці Бізе, Моцарта, Штрауса.
Інша теорія, висловлювана щодо лікувальних властивостей музики, зводиться до певного ритму. У природі вібрує все, в тому числі і людський організм. У разі захворювання того або іншого органу, змінюється його вібрація, а правильно підібрана музика, здатна налагодити його роботу і як наслідок, вилікувати недугу.

Вплив класичної музики на організм людини

Класична музика досить інформативна, вона "говорить" з людським організмом, мозком напряму, без нашої свідомої участі.
Класична музика лікує мігрень, депресію, безсоння …
Гарна музика покращує настрій, тамує біль, вселяє надію, хороші думки, допомагає відпочити після розумової праці.
Медики всього світу використовують музику серед набору таких потужних засобів, як медикаменти і гіпноз. Нове, як знаємо, - це добре призабуте старе. Людство давно знало про силу музики, ще в давнину лікувалося нею.

"Від нирок" пускайте в хід фортепіано, "від печінки" - кларнет
Цілющий ефект певних мелодій пояснюють як психологічними чинниками - просто людина має кращий настрій від прослуховування гарної музики. Кажуть, що правильна музика впливає навіть на біохімічні процеси в клітині, на вироблення гормонів у людському організмі.
На переконання адептів музикотерапії, звуки фортепіано допомагають при хворобах нирок, щитовидної залози, також гармонізують психіку.

Звуки органа позитивно впливають на роботу мозку, хребта.

Барабанний дріб сприяє роботі печінки, кровоносної системи, впорядковує серцевий ритм.

Дудка, сопілка, гобой, кларнет також мають цілющі для печінки звуки.

Флейта і кларнет добрі для роботи кровообігу.Соло флейти поліпшує роботу легень, бронхів.

Для всієї серцево-судинної системи корисні струнні інструменти - віолончель, скрипка, арфа.

Скрипка у парі з фортепіано заспокоюють нерви.

Соло скрипки зцілює душу, сприяє самопізнанню.

Для нормалізації роботи сечостатевої системи слухайте саксофон.

Давно доведена користь хорового співу для здоров'я людини. Але для того, щоб лікуватися ним, треба мати слух, голос і знайомий хоровий колектив, тому це складніше здійснити.)

Головне - музика не повинна бути занадто швидкою, голосною і негармонійною. Науковці можуть сперечатися про механізми дії класичної музики на організм людини, але одностайні щодо іншого - важкий рок, рейв, хіп-хоп не дуже корисний для нашого здоров'я.

Музична терапія в розвитку дитини

Музична терапія представляє собою древнішу й найбільш розвинену форму лікування засобами мистецтва, адже зв'язок між музикою й медициною сходить до витоків історії людства.

Тадеуш Натансон (педагог і композитор, автор книги про музичну терапію) пише, що вже древні єгиптяни, греки й римляни знали та цінували сприятливу дію музики на функціональну активність людини, тому використовували її під час цілительних обрядів. У XVIII віці вплив музики з великим інтересом вивчався медичними дисциплінами (першою нею зацікавилася психотерапія). А під час Другої світової війни музика була визнана терапевтичним засобом, що мало велике значення для її розповсюдження, у тому числі й в освітніх закладах.

Музика як вид мистецтва, така близька й необхідна людям, є універсальним засобом спілкування в різних культурних колах. Це специфічна мова, яка народжується з особових емоцій і задовольняє потребу в естетичних переживаннях. Музика надає велику свободу у прояві своїх емоцій, тому що володіє всією палітрою різноманітних виражальних засобів, що реалізуються через звуки, в яких переважають ті чи інші почуття.

Сьогодні музика використовується не тільки під час музикотерапії, а й під час навчальних занять, як метод всебічної й багатоаспектної стимуляції розвитку. Ураховуючи природні потреби дитини, вона частіше за все приймає форму активної терапії. Завдяки спілкуванню з нею діти можуть звільнитись від заборон і забути про обмежуючі їх труднощі.

Психологи стверджують, що невербальні засоби спілкування відіграють особливу роль у відносинах з дітьми, які ще не мають сформованого понятійно-смислового апарату, яким володіють дорослі. Неважко помітити, що саме рухи та спів, які є вираженням музичної експресії, складають у дітей елемент їх природної активності й завдяки цьому знаходяться набагато ближче до дитини, дозволяючи їй «висловитись» і бути успішною.

Музикотерапія корисна як для здорових дітей, так і для дітей з обмеженими можливостями, причому у випадку других акцент робиться на реалізації додаткових цілей, сумісних з потребами конкретної дитини. Музику з успіхом використовують спеціалісти й педагоги в лікуванні дітей з церебральним паралічем, аутизмом, з різного роду порушеннями слуху, зору, розумової відсталості, а також у дітей з порушеннями поведінки або СДВГ. Заняття музикотерапією допомагають у рівній мірі як для заспокоєння занадто агресивної дитини, так і для активізації дитини, невпевненої в собі, сором’язливої та боязкої. А значить, завдяки такому перетворенню можна ліквідувати поведінку, що створює проблеми у групі однолітків.

Також музикальна терапія дозволяє виявляти на найбільш ранніх стадіях порушення у сфері слухового або зорового сприйняття, моторики та зорово-слухової орієнтації та ліквідувати їх завдяки застосуванню відповідних вправ. Заняття музикотерапією дуже корисні при набутті кращої концентрації уваги, уміння підкорятись певним правилам і чекати своєї черги. Музична терапія стимулює розвиток дитини, допомагає формувати особистість і лікувати її дисфункції; розвиває пам'ять і спостережливість. Вона рекомендується дітям, які мають труднощі з латералізацією (лівопівкульною/правопівкульною) та просторовою орієнтацією.

Головна мета музикально-терапевтичної діяльності дітей дошкільного й молодшого шкільного віку полягає у наступному:

  • допомога в загальному розвитку;
  • покращення моторики;
  • стимуляція ефективності розумової праці, пізнавальної діяльності, розвиток почуттів, уваги та пам’яті;
  • стимулююча дія на естетичний розвиток;
  • творчий та емоційний розвиток, який завдяки поєднанню музики, пластики та поезії дозволяє повною мірою використовувати потенціал маленької людини;
  • задоволення природної потреби дітей у навчальних розвагах;
  • заохочення активних занять музикою, співом, грою на музичних інструментах;
  • надання можливості для вільного самовираження, власної вербальної, рухової, вокальної та емоційної експресії;
  • знаття емоційної напруги;
  • підвищення віри у власні можливості та самооцінки;
  • розблокування почуттів і розкриття емоцій чи напруги;
  • розрядка, ліквідація різних негативних емоцій і розвиток позитивних емоцій;
  • заспокоєння, розслаблення, стан відпочинку або, навпаки, активації;
  • допомога у позбавленні від стресу;
  • ліквідація агресії;

Оскільки музика сприймається не тільки за допомогою органів слуху, вона спонукає до дії весь організм. Елементи музичного твору, які чує людина, а саме ритм, динаміку, гармонію, штрихи, забарвлення звуку чи мелодії, резонують по всьому тілу, мозку й серцю. На думку Жака Далькроза (швейцарського композитора, творця ритміки як галузі музичної освіти), рух у такт з музикою активізує працю нервової системи дитини, інтенсифікує діяльність головного мозку, гармонізує психічну діяльність, стимулює фізичний і психічний розвиток. Це відбувається тому що людина отримує враження через усю м’язово-нервову систему. Жак Далькроз уважав, що прагнення до гармонізації мозку й тіла має велике значення в реабілітації, а музика є тим елементом, який безпосередньо сприяє такій гармонізації. Емоції, що супроводжують спілкування з музикою, не тільки є інтелектуальними емоціями, а й безпосередньо впливають і приводять у рух весь організм.

Існують різні види занять музикотерапією, які можна використовувати в дитячому садку чи школі, а також під час гри з дітьми. Ось деякі з них:

  • психогімнастичні вправи (мімічні й пантомімічні етюди з ілюстрацією пісні за допомогою звуконаслідування та імітаційних жестів, що відображають її текст);
  • речові ігри та інсценізації (для цього розподіляють різні ролі, пов’язані зі змістом пісні, використовуючи іграшки, ляльок, маріонетки й т. ін.);
  • артикуляційна гімнастика за допомогою слів пісні;
  • слухові вправи (розвивають чутливість до тону, ритму, мелодії, темпу мови) – аудіювання, імітація та повторення звуків, розпізнавання звуків;
  • музично-ритмічні вправи й танцювальні імпровізації (досягнення відповідності рухів з ритмом музики, а також відтворення ритму конкретної пісні чи рядка за допомогою простих елементів, таких як притоптування або ляскання в долоні);
  • з’єднання музики з рисунком і дрібною моторикою (діти малюють те, що уявляють собі під час прослуховування композиції, а малюкам пропонуються тематичні розмальовки);
  • пасивна музикотерапія – післяобідній відпочинок під релаксаційну музику із м’яким, приглушеним, басовим звучанням.

Музика є універсальною силою, що діє на людину комплексно, незалежно від віку, освіти чи соціального статусу. Музика зближує нас з енергією природи, яку ми пізнали ще не до кінця! До того ж вона дозволяє розблокувати емоції без допомоги лікаря чи психотерапевта. У свою чергу, спів і танець протягом віків є найкращою формою терапії, ефективно вивільнюючи в нас радісні та прекрасні сторони особистості.

 

 

Який зв'язок між математикою й музикою?

Починаючи зі складних фуг Баха до чудових пісень сучасних виконавців музика й математика неминуче перетинаються.

Крім основних способів використання математики в теорії музики й музичних позначеннях (наприклад, в акордах, музичному розмірі, що вказує кількість часток в такті, або нотах з точкою, яка збільшує тривалість ноти на половину) музика є джерелом досліджень у багатьох математичних галузях, таких як абстрактна алгебра, теорія множин і теорія чисел.

Ви не повірите, але дослідження показали, що деякі музичні твори стають більш популярними й дуже поширеними виключно завдяки своїй «математичній» структурі.

Наприклад, уважається, що «Канон ре мажор» Йоганна Пахельбеля, який люблять вибирати наречені для своїх весільних церемоній, популярний завдяки своїй структурі, що має тенденцію до повторів – такого очевидного напряму сучасної музики. Тож не дивна й популярність хіп-хопу з його ритмічним бітом і повторюваними імпровізаціями, частково обумовлена нашою вродженою математичною потребою в ритмі й повторюваних елементах.

Щоби проаналізувати перший акорд пісні Бітлз «A Hard Day’s Night» і, відповідно, розкрити таємницю його нетипового й загадкового звучання, Джейсон Браун, професор математики з університету Далхаузі (Канада), використав математичну операцію перетворення Фур'є. (Очевидно, дванадцятиструнна гітара Джорджа Харрісона – це не весь секрет групи.) Тепер Браун застосовує успішні результати своїх досліджень в якості натхнення для написання нових пісень.

Зв'язок між музикою й математикою викликав також тривалі дебати про так званий «Ефект Моцарта», про який уперше заговорили на початку 1990-х. Так, в одному з досліджень першій групі учасників експерименту давали прослухати сонату ре-мажор для фортепіано Вольфганга Амадея Моцарта, після чого відразу пропонували виконати просторово-часові завдання. Наприклад, уявити човен, а потім побудувати його за допомогою конструктора. Друга група виконувала ті ж завдання, але без попереднього прослуховування. У результаті ті, хто слухав музичний витвір, справлялись із завданням краще.

Це може пояснюватись тим, що одні й ті самі ділянки мозку активуються як при прослуховуванні творів Моцарта, так і при просторово-часовому уявленні і, відповідно, мисленні.

Деякі дослідники переконані, що крім пасивного прослуховування музики когнітивні функції більше покращує гра на музичних інструментах. Діти, які навчаються грати на музичних інструментах, показують значно кращий результат при вирішенні завдань, що вимагають залучення просторово-часової орієнтації як однієї з когнітивних здібностей, зорово-моторної координації та знання арифметики. Частково це пов'язано з кількістю перетинів між музичними й математичними навичками. Наприклад, поняття «частина–ціле», що необхідне для розуміння звичайних десяткових дробів і відсотків, у великій мірі відноситься й до розуміння ритму. Грамотний музикант зобов'язаний постійно подумки розбивати ритм на рівні складові (і контролювати його), щоби правильно відображати ритмічний малюнок твору. Контекст різний, але структура завдання, по суті, така ж, як і в будь-якій математичній задачі, що використовує поняття «частини–цілого».

Зв'язок між фізичним виконанням музики й великими математичними здібностями доведений дослідженнями, які демонструють, що діти, які грають на музичних інструментах, можуть виконувати більш складні арифметичні дії в порівнянні з тими дітьми, які на них не грають. Копітке й поступове вивчення музичного твору, увага до деталей і дисципліна, що вимагаються, щоб навчитися грати на інструменті, також є чудовою основою для розвитку сильних математичних навичок.

Зв'язок математики та музики також наочний в галузі освіти в цілому. Дослідження показують, що діти, які навчаються за допомогою музики й танцю, краще запам'ятовують інформацію, ніж діти, які вивчають ті ж поняття за допомогою словесного викладання.

Тому наступного разу, коли у вас виникне бажання підвестись і почати танцювати під музику, пам'ятайте, що ці приємні ритмічні візерунки, розмір, гармонія й мелодія насправді – утілення математичних виразів.

 

Десять дивовижних фактів про музику

Як стверджують вчені, музика впливає на наш мозок набагато глибше, ніж будь-який інший людський досвід. Ця добірка присвячена дивовижним властивостям, якими володіє музика.

1. Допомагає недоношеним дітям

Дітям, народженим занадто рано, потрібно тривале перебування в лікарні для того, щоб вони набрали потрібну вагу і зміцніли. Щоб прискорити цей процес, у багатьох лікарнях вдалися до впливу музики. Команда канадських учених виявила, що програючи музику недоношеним дітям, можна знизити їх больову чутливість і поліпшити навички харчування, що в свою чергу допомагає новонародженим набрати вагу. В лікарнях використовують музику, яка імітує звуки материнського серцебиття і рухів матки, щоб заколисати малюків, що народилися раніше терміну.

2. Оживляє пониклі рослини

Якщо музика допомагає дітям рости, чи може вона те ж саме зробити і з рослинами? У 1973 році дослідники провели дослідження, щоб з’ясувати, як музика впливає на рослини.

Вони програвали одній групі рослин рок музику, а іншим — легкі спокійні мелодії. До кінця дослідження, рослини, на які впливали легкою музикою, були однорідного розміру, зеленими і квітучими, і навіть схилялися до джерела музики. Рослини, які підживлювалися рок музикою, виростали високими, але були пониклими, їх листя вицвілими, а самі вони начебто відвернулися від радіо.

3. Відновлює після травм мозку 

Багато людей, які пережили травми мозку, можуть зіткнутися з довготривалими труднощами, пов’язаними з вимовою і пересуванням. Як лікування, деякі фахівці використовують музику, щоб стимулювати ті області мозку, які відповідальні за ці дві функції.

Коли люди з неврологічними порушеннями, викликаними інсультом або хворобою Паркінсона, чують музичний ритм, це допомагає їм відновити симетричний крок і відчуття рівноваги. Удари ритму в музиці служать підказкою для мозку.

4. Запобігає втраті слуху

Звичайно, музика не зможе вилікувати вас, якщо ви вже втратили слух, але вона може запобігти його втраті. Під час одного з досліджень, в якому взяло участь 163 дорослих, 74 з яких були музикантами, учасників попросили пройти ряд тестів на прослуховування.

Музиканти сприймали звуки краще, ніж не музиканти, причому ця різниця збільшувалась з віком. Тобто 70-річний музикант краще чув мову в галасливій обстановці, ніж 50-річний не музикант.

5. Зцілить розбите серце

Насправді тут мова йде про серцевий напад. Справа в тому, що музика допомагає пацієнтам, які відновлюються після серцевого нападу або операції на серці, знижуючи кров’яний тиск, сповільнюючи частоту серцевих скорочень і зменшуючи тривожність.

Як профілактичний засіб рекомендується слухати радісну музику або пісні, які змушують вас краще себе почувати.

Прослуховування мелодій, які викликають позитивні емоції, покращує циркуляцію крові, розширює кровоносні судини і в цілому сприяє оздоровленню судинної системи.

6. Підвищить спортивні досягнення

У 2005 році, британські вчені з’ясували, що прослуховування музики під час спортивних тренувань може підвищити результативність на 20 відсотків. Цей ефект можна порівняти із застосуванням допінгу, до якого вдаються деякі спортсмени, за винятком того факту, що музика ніяк не проявиться в тестах на заборонені речовини.

Для кращих результатів, слухайте музику з швидким темпом під час інтенсивних тренувань і повільну музику під час перепочинку.

7. Зробить  сприйнятливим

У 2008 році, британські дослідники вирішили вивчити, як слова музики впливають на ставлення та поведінку підлітків. Щоб це перевірити, одній групі підлітків програвали соціальні пісні з позитивним змістом, а іншій групі пісні з нейтральною ідеєю.

Потім дослідники вирішили перевірити, як відреагують підлітки на ситуацію, коли дослідник «випадково» упускає олівець. Учасники з групи, які прослухали позитивно налаштовану пісню, не тільки швидше пропонували свою допомогу, але і в п’ять разів частіше піднімали олівець, ніж в іншій групі.

8. Покращує пам’ять 

У дітей, які займаються музикою, поліпшуються розумові здібності. Учені з Гонконгу з’ясували, що уроки музики покращують результати дітей по тестах, де потрібно згадати слова зі списку.

Чим більше людина займалася музикою в дитинстві, тим краще була її вербальна пам’ять. Діти, які займалися музикою, вивчали, згадували і утримували в пам’яті слова краще, ніж інші діти. Причому навички запам’ятовування поліпшувалися пропорційно тому, як довго дитина займалася музикою.

9. Зменшує біль

Американські вчені з Університету Юта продемонстрували, що музика також ефективна, як і відволікаюча тактика, для людей, схильних до тривоги через біль. В результаті прослуховування музики люди відчувають менше болю.

У дослідженні, в якому взяли участь 143 людини, музика допомагала учасникам знизити тривогу, коли на їх пальці впливали електродами, які викликали невеликий біль.

Музика активізує сенсорні шляхи, які приглушують больові відчуття, і сприяють розумовому та емоційному залученню.

10. Покращує смакові якості

Можливо, скоро виробники вина будуть писати на етикетці, яку мелодію найкраще слухати до їх продукту. В одному з недавніх досліджень вчені з’ясували, що певний тип музики може поліпшити смакові якості вина на 60 відсотків.

У дослідженні, учасники, які пробували вино, заявляли, що біле вино було більш освіжаючим, якщо за столом звучала завзята бадьорить музика.

Смак червоного вина змінювався приблизно на 60 відсотків, коли відвідувачі слухали «могутню і важку музику».

Тому коли ви плануєте фуршет чи корпоратив вам не обійтися без Співдружності Київських музикантів, адже їхні професійні музичні колективи, артисти та ансаблі можуть створити неабияку атмосферу для вашого відпочинку. Як уже зазначалося вище, смакові якості вина покращувалися при виконанні певного типу музики, тому скрипалі мабуть найкращий варіант для успішного проведення витонченої вечірки.

Скрипалі в Києві на музичному порталі Orchestra Music представлені сольними виконавцями, які можуть виступити на заходах різних форматів. Виступ: солування під якісне аранжування. Якщо вас зацікавить ансамбль струнних інструментів — це може бути струнний квартет, в якому присутні 4 голоси. Струнні квартети виступають винятковими наживо, крім формату електро шоу, де обов’язково присутні класні аранжування.

Сольні виконавці представлені такими майстрами своєї справи як Олександр, Денис, Олексій, Володимир, Катерина. Банкет, ювілей або зустріч зі старими друзями — будь-яке свято дозволить набути нових фарб, стати оригінальним, і його запам’ятають назавжди. Музика виконується під мінус або у супроводі акустичної гітари. Також є різні вокально-інструментальні колективи та шоу програма за участю балету. Якщо Ви хочете почути стовідсоткове живе звучання, можна підібрати склад, який задовольнить Ваші найвишуканіші вимоги й очікування.

Як музика, яку ми слухаємо, впливає на нас?

Як впливає класична музика?

Вважається, що класична музика найбільш благотворно, ніж будь-яка інша, впливає на організм людини і її психо-емоційний стан. Найвідомішою «цілющою» музикою вважаються твори Моцарта: у деяких клініках з їхньою допомогою проводять навіть спеціальні курси лікування від різних захворювань. Класична музика впливає на людину заспокійливо. Вона розвиває здатність до візуалізації, народжуючи в уяві слухача зорові образи.

Відповідно до проведених досліджень, найчастіше класичну музику в якості улюбленого жанру вибирають люди, які відчувають гостру потребу в стабільності. Такі люди передбачливі і недовірливі, постійні у своїх звичках, мають схильність замикатися в собі. А якщо ви до того ж самі граєте і вже змогли придбати музичні інструменти, тоді можете спокійненько насолоджуватися улюбленими композиціями в будь-який зручний для вас час.

Вплив поп-музики?

Мабуть, це єдиний стиль музики, який не має впливу на людину. Таку музику включають найчастіше для того, щоб створити фон. І це не дивно — сенсу в сучасних текстах поп-пісень часто настільки мало, що перечитування «колобка» принесе набагато більше користі, а в якості музики використовується веселий ненадоїдливий мотивчик, який не відволікає людину від її думок і не відкладається надовго в пам’яті.

Найчастіше любителями такої музики є люди, які звикли ставитися до життя з легкістю. Вони не люблять серйозних стосунків, прагнуть до свободи і незалежності. Велика частина подій в їх житті є всього лише фоном для чогось важливішого, як і їх улюблена музика.

Як на нас впливає музика в стилі реп, хіп-хоп

Згідно з дослідженнями американських соціологів, реп і хіп-хоп є улюбленим музичним стилем у більшості неповнолітніх порушників, і 72% опитаних з цієї категорії визнають, що музика впливає на їхні почуття. Втім, тільки 4% з них визнали, що їх протиправна поведінка пов’язана з прослуховуванням репу. У той же час, якщо виключити з прослуховування агресивні і депресивні реп-твори, позитивний реп здатний підняти настрій, викликати бажання спілкуватися з іншими людьми, підштовхнути до активних дій (в позитивній сфері).

Найбільш властива схильність до репу людей в підлітковому віці. Агресивні треки сприймаються підлітком як символ бунту, протиставлення себе навколишньому світу. Позитивні — допомагають позбутися апатії, поганого настрою. Дуже часто шанувальниками репу і хіп-хопу стають люди, які не можуть знайти шляхи для самовираження.

Як впливає музика в стилі рок, метал

Найбільш поширеною на сьогоднішній день є думка, що важка музика вкрай негативно впливає на психіку людини. Згідно з цією думкою, з часом у любителів року підвищується роздратованість і погіршується пам’ять, відбувається руйнування моральних бар’єрів і з’являється схильність до насильства.

Інша точка зору абсолютно протилежна. На думку її прихильників, важка музика, навпаки, сприятливо впливає на людей, особливо — підлітків, допомагає впоратися з напругою і тиском. Відповідно до проведених серед підлітків досліджень, більшість відмінників воліють саме рок, а це спростовує теорію про погіршення пам’яті.

Перевагу важкій музиці часто віддають люди з багатим внутрішнім світом, цікаві в спілкуванні. Вони досить амбітні, іноді навіть схильні проявити агресію, але в той же час цінують щирі відносини з людьми і не соромляться виявляти свої почуття.

Як впливає музика в стилі джаз, блюз і реггі

Музика цих стилів, як ніяка інша, здатна допомогти людині позбутися депресії. Її дія схожа на класичну — вона дозволяє людині «потонути» в мелодії, дати відпочити мозку.

Любителі цих напрямків музики — творчі, поважають себе і впевнені у власних силах, товариські, розкуті, люблять громадську діяльність. Займаючись улюбленою справою в компанії однодумців, вони схильні впадати в азарт.

Однак, вчені з’ясували, що всі позитивні властивості музики сходять нанівець в тому випадку, якщо людині ця музика не подобається. В якості експериментів, любителям того чи іншого музичного жанру було запропоновано протягом довгого часу слухати ту музику, яка, здавалося б, повинна надати позитивний вплив. Так, любителям року було запропоновано слухати джаз, любителям репу — класичну музику, і т.п. З’ясувалося, що у випробовуваних з’являлася головний біль, піднімався тиск, іноді навіть виникало відчуття задухи.

Висновок напрошується один — слухайте ту музику, яку ви любите, і завжди будете перебувати у відмінному настрої!

 

З життя композиторів

Один з найсуворіших вироків на вступних іспитах в консерваторію був винесений Дзузеппе Верді. Прослухавши, як молодик виконує на роялі власні твори, комісія зробила такий висновок: «Залиште надію займатися музикою професійно: краще виберіть педагога з місцевих музикантів». Однак Верді таки став композитором. Не минуло й півсотні років, як консерваторія, що відмовила Верді в навчанні, боролася з іншими за право називатися його іменем.

Бетховен не просто не дружив з математикою, а зовсім не міг множити числа. Це не єдина дивинка композитора. Перш ніж приступити до роботи над черговим твором, автор «Місячної сонати» опускав голову в таз, наповнений крижаною водою.

Мовою музики

«Мова музики» – не просто метафоричний вислів. Вона дійсно існує, називається «соль-ре-соль» і складається з назв нот, від яких утворені численні нові слова. Але ця мова, як і безліч інших, створених штучно, не прижилася. Хоча в другій половині 19-го століття шанувальники «соль-ре-соль» навіть намагалися писати нею книги.

skrupkaБудете на відпочинку в одній з ісламських держав – забудьте про звичку насвистувати мелодії. Місцеві жителі вважають свист диявольським проявом в людині.

Найдорожча в світі скрипка «В’єтан» створена в 1741 році італійським майстром Гварнері дель Джезу, що є одним з найвидатніших скрипкових майстрів світу.  Свою назву музичний інструмент отримав на честь бельгійського композитора і скрипаля, що був власником цієї скрипки, – Анрі В’єтана.

Доведений факт: павук жваво вибереться з укриття на павутину, якщо почує звуки скрипки. Ні, він не шанувальник скрипкової музики: просто гра на скрипці викликає коливання найтонших ниточок його мережі, і павук думає, що хтось потрапив до нього на обід.

sopilkаПам’ятаєте казкового Нільса, що визволив місто від нашестя щурів? Середньовічні пацюки дійсно любили послухати гру на сопілці та прямувати слідом за музикантом – так їх і виводили. Сьогодні для того, щоб прогнати гризунів, наприклад, із замку, достатньо запросити туди рок-музикантів.

Музиканти часто виконують пісні на біс. Але відомий випадок, коли їм на вимогу захопленої публіки довелося «переграти» цілу оперу. Це сталося на прем’єрі «Таємного шлюбу» композитора Чимарози.

Перший виступ під «фанеру» відбувся не у другій половині 20-го століття, а набагато раніше. В кінці XIX століття один із композиторів, що лінувався возити з оркестром рояль, обходився фонографом з вже записаною фортепіанною партією.

country-musicМузичний стиль кантрі не такий веселий і безтурботний, як може здатися. Шанувальники цього напрямку скоюють більше суїцидів, ніж любителі хіп-хопу або року. Вони ж і частіше розлучаються.

Які ми все-таки різні! Знаменитий трек Вітні Х’юстон «Я завжди буду любити тебе» дуже часто замовляють на церемоніях в США та Англії. Але американці люблять під неї одружуватися, а англійці – хоронити близьких.

За прослуховування в авто музики на повну гучність можна поплатитися не лише штрафом, а й машиною. Якщо ви перевищите допустимі межі гучності в Нью-Йорку, доведеться розщедритися в муніципальну казну. А поліцейські Бірмінгема за це можуть і автомобіль вилучити.

Найбільш пристрасними меломанами в світі вважаються італійці. Саме на їх прохання місцеві виробники почали випускати гумові піснярі – спеціально для любителів поспівати у ванній.

all